single-image

Tedarik Zinciri’ndeki Blockchain Projeleri

Kabul edelim, mevcut tedarik zinciri yönetimimiz (SCM) bozuk ve verimsiz, aynı zamanda hantal, gereksiz ve karmaşıktır.

Bazen şeffaflık veya izlenebilirlik ve çoğu zaman da sözleşme yönetimi ve icrası için uygun bir araç yok.

Denetimleri de unutmamak lazım, tüm tedarik zinciri döngüsünün en kötü kısmı burası.

Bu makalede, tedarik zinciri yönetiminin ciddi sorunlarını çözmeye çalışan en önemli projelere ışık tutacağım.

WALTONCHAIN

Waltonchain, verimli bir sistem oluşturmak için hem fiziksel hem de dijital dünyayı en iyi şekilde birleştiren, tedarik zinciri yönetimi alanında ki başlatılan ilk projeydi.

-Dürüst denetimler için doğru bilgi sağlamayı

-Gerçekliği

-Güvenliği

-İzlenebilirliği

sağlamak adına; RFID çiplerini kullanmış ve bunu blok zincirinin gücü ile birleştirmiştir.

Çeşitli endüstrileri ihtiyaçlarına göre bağlamak için ebeveyn ve çocuk zincir yapısı kullanmaktadır. Bu zincirin yakıtı olarak Waltonchain coin (WTC) kullanılmaktadır. Bu amaçla 6 büyük şirketle partnerlik kurdular.

Ve iyi yanları şu ki kendi çip teknolojilerini kendileri üretiyorlar, ki bu da onlara bu rekabetçi dünyada bağımsızlık sağlıyor.

Ayrıca geleceğe doğru ilerlerken aynı zamanda verimli yönetim, akıllı tarım, akıllı tıbbi bakım, akıllı gıda takibi ve akıllı sanat endüstrisi vb. alanlara da ilgi duyuyorlar.

AMBROSUS

Ambrosus Tanıtım Videosu

Ambrosus piyasanın diğer bir tarafını daha verimli ve güvenli yapmak için etkili bir blok zinciri ile Waltonchain’den sonra 2017’nin sonlarında piyasaya çıktı.

Ambrosus protokolü, gıda ve tıbbi ürünlerin kalitesini, güvenliğini sağlamak ve geldiği yeri/kökenini bilebilmek için evrensel olarak güvenilir, doğrulanabilir ve topluluk odaklı bir sistem oluşturmak adına yüksek teknolojili sensörleri, blok zinciri teknolojisini ve akıllı sözleşmeleri birleştirir.

Bütün bunlar, akıllı sözleşmelerle de etkileşime girebilen ağın kendi tokeni olan Amber (AMB) tarafından desteklenen Ambrosus protokolü ile gerçekleşir.

MODUM

Modum, özellikle ilaç endüstrisi için tasarlanmış başka bir blok zinciri tabanlı tedarik zinciri yönetimi çözümüdür.

Modum İsviçre kökenli bir projedir ve IoT sensörlerini, fiziksel tıbbi ürünleri içeren işlemlerde veri bütünlüğünü sağlamak adına blok zinciri teknolojisi ile birleştirir.
Bu, ilaç ürünleri için çok ihtiyaç duyulan sözleşme yönetimi, güvenlik ve denetim sorunlarını büyük oranda ortadan kaldırabilir.

Modum sensörleri, ürünlerin nakliye sırasında maruz kaldığı çevresel koşulları kaydeder. Ürünlerin mülkiyeti değiştirildiğinde, sensör verileri blok zincirindeki akıllı bir sözleşmede önceden belirlenmiş koşullara göre doğrular. Akıllı kontrat, koşulların gönderen, müşterileri veya bir düzenleyici tarafından belirlenen tüm gereksinimleri karşıladığını doğrular ve çeşitli eylemleri (gönderen ve alıcıya bildirim, ödeme veya malların serbest bırakılması vb.) tetikler. Ve tüm bunlar Modum blok zincirindeki Modum tokeni sayesinde hayat buluyor.

VeChain

VeChain Tanıtım Videosu

VeChain, tedarik zinciri döngüsünü birçok yönden iyileştirmek için büyük imkanlar sunan başka bir tedarik zinciri yönetim blok zinciridir. VeChain akıllı sözleşmeleri envanteri takip etmenin bir yolu olarak kullanmayı amaçlıyor. Diğerleri gibi VeChain de, SCM (Tedarik Zinciri Yönetimi) için blockchain üzerinde farklı işlerin sorunsuz entegrasyonunu sağlamak amacıyla IoT çipleri, sensörler ve RFID etiketleri ile güçlendirilmiştir. Bu etiketler, başlangıçtan bitişe kadar ürünün geçmişini gösterir.

Dahası VeChain platformunun iyi yanı, kendisini belirli bir sektörle sınırlamamış olmasıdır.

VeChain blok zincirinin bu endüstrilerde birçok kullanım durumu olabilir:

● Soğuk-zincir lojistiği
● Arabalar
● Medikal & Sağlık Hizmeti
● Lüks tüketim & Moda
● Alkollü İçkiler
● Tarım
● Lojistik

Diğerleri gibi bu da, SCM (Tedarik Zinciri Yönetimi) için blockchain üzerinde farklı işlerin sorunsuz entegrasyonunu sağlamak amacıyla IoT çipleri ve sensörler ile güçlendirilmiştir.

WaBi(Tael)

WaBi’nin blok zinciri, ürünlerin üzerlerinde sahteciliğe karşı etiketler kullanarak ürünlerin taklit edilmesini önler. Bu taranabilir QR kodlarıyla, tüketici bir ürünün geçerli olduğundan ve satın almadan önce değiştirilmediğinden emin olabilir. Bu, Çin gibi ülkelerde özellikle popüler bir üründür. Ürünü taradıktan sonra, bilgi veritabanında bulunan bilgilerle eşleşmezse, tüketici ve üretici uyarılır. Blok zincirine hayat vermek için WABI adlı coini kullanıyor.

WaBi, Walimai ( Yeni adı ile TechRock ) firmasının sahteciliğe karşı RFID etiketlerini kullanıyor ve bunu blok zinciri teknolojisi ile birleştiriyor.

Walimai’nin etiketi, bütün tedarik zinciri boyunca belirlenmiş bir ‘menşei noktasına’ uygulanır. Bu, ürünü buluttaki dijital temsiliyle eşleştirir ve şunları içerir:

● Şifrelenmiş Özel Kimlik
● Dinamik Kod
● Coğrafi Veriler

ORIGIN TRAIL

Origin Trail protokolü SCM’deki iki kritik sorunu çözer; veri parçalanması ve verilerin merkezileştirilmesi. OriginTrail, tedarik zinciri boyunca veri paylaşan bir süreç yaratır. Bu nedenle işletmelerin hem dahili hem de harici veri alışverişi için kolay bir yolu vardır. OriginTrail projesinin ana itici gücü, hesap verebilirliği ve verimliliği artırmak için şeffaf bir yol sunan uygulamasıdır. OriginTrail, ademi merkeziyetçi inşa edilmiş ilk protokol olmak istiyor. Başarılı bir şekilde uygulanması, işletmelerin birbirleriyle kolay ve verimli bir şekilde iletişim kurabilmeleri anlamına gelecektir.

Bunu şu katmanlara sahip olan ve TRAC adı verilen tokenlerı kullanan Orijinal Trail Merkezi Olmayan Ağ’ın yardımıyla yapmaktadır:

● Uygulama Katmanı
● ODN Ağ Katmanı
● ODN Data Katmanı
● Blok zinciri katmanı

Sonuç

Blockchain ve kripto para birimlerinin çeşitli endüstrilerde birçok kullanım senaryosu bulunmaktadır. Bu, sadece ödemelerle veya tedarik zinciriyle kısıtlı değildir.

Bununla birlikte, uygulanması ve başarısı bir gecede gerçekleşmeyecektir, çünkü herhangi yeni bir teknolojinin kitleler tarafından kabul edilmesi doğal olarak zaman almaktadır.

Ayrıca, herhangi yeni bir teknoloji gibi, uygulanmadan önce bir öğrenme eğrisi içerir, bu yüzden yukarıda belirtilen projelerin çoğunu yeni aşamalarında bulacaksınız.

Bununla birlikte, yenilikçilerin “blockchain” teknolojisinin 4. bir sanayi devrimine ulaşmadan önce yavaşlama gibi bir niyetleri yoktur.

Bu makale Can Karaca Kantarcı tarafından çeşitli kaynaklar kullanılarak Decons adına yazılmıştır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may like