single-image

Tedarik Zinciri ve Lojistik’te Blockchain

Görünen o ki blockchain teknolojisi heryerde ve dünyadaki her endüstride kullanılabilir gibi görünüyor. Walmart, British Airways, Maersk, FedEx ve Visa gibi dev şirketler blockchain modasına atılmaya çok meraklılar. Fakat blockchainin oyun değiştirici olacağı yegâne endüstri tedarik zinciri ve lojistik endüstrisi.

Lojistik ve tedarik zinciri endüstrisi şu günlerde blockchain adaptasyonunun yaşandığı başlıca endüstri. Çeşitli devler teslimat işlemini daha kolay, tedarik zinciri takibini ve verimliliğini arttırmak adına blockchain implementasyonu için araştırmalar yapmaktadırlar.

Bu dönüştürücü teknoloji domatesten elmasa kadar her ürün için manipülasyonlara karşı dayanıklı, ürün takibi için biçilmiş kaftan.

Sipariş takibinden uyuşmazlık çözümüne, blockchain onlarca yıldır lojistik endüstrisinin başsına bela olmuş her probleme bir çözüm.

Lojistik Şu An Nasıl Çalışıyor?

Şu anki ticarette bilgi akışı çok karmaşık, bir çok taraf ve çok ağır dökümantasyon içermektedir (ödemeler,faturalar vs.).

Tedarik Zinciri ve Lojistikte Karşılaşılan Problemler

Eskiden tedarik zinciri yönetimi bugüne kıyasla daha kolaydı çünkü ticaret daha çok yerel pazarda yapılıyordu ama artık dünya çapında ki bu da onu inanılmaz derecede karmaşık kılıyor.

Küreselleşme yüzünden taraflar arasında yapılan ödemeler bankacılar ve avukatlarca gözden geçirilen kontratlar nedeniyle ekstra maliyet ve gecikme ile günlerce sürebilmekte. Dahası lokasyonuna varmadan önce bir çok farklı coğrafik konumdan (ulusal/uluslararası) geçtiğinden ve dökümanlar hem kaybolabileceği, hem de sahte olabileceği için ürünün gerçekte nereden geldiğini anlamak gerçekte çok zor. Şu anki sistemde şeffaflığın az olması nedeni ile müşterinin ürünün menşeini ve ederini bilmesi çok zor. Ayrıca sistemde illegal veya etik dışı bir hareketin olup olmadığını anlamak inanılmaz derecede zor.

Endüstrideki aşırı karmaşıklık ve şeffaflığın azlığı yüzünden iş insanları blockchain teknolojisinin bu endüstriyi değiştirme olasılıklarını keşfetmeye çok hevesli.

Blockchain Nedir?

Blockchain dijital verilerin ya da olayların kaydını tutan değiştirilemez dağıtık defter teknolojisidir.

Blok adı verilen, işlem detaylarını, bilgi ve kayıtları içeren veri parçalarından oluşur. Bu bloklar doğası gereği çok güvenilirdirler.

Erişilebilirliği, güvenlik ve mahremiyet ile birleştirerek çok güçlü bir çözüm sunmaktadır.

Basitçe blockchain teknolojisi şu şekilde tanımlanabilir;

“Sadece finansal işlemlerin değil sanal olan her değerin kaydını tutmaya değiştirilemez ekonomik işlem defteri”

Don Tapscott

Blockchain Nasıl Yardımcı Olabilir?

Tedarik Zincirinde Daha Fazla Verim İçin Blockchain

Tedarik zinciri kompleks bir işlemdir ve hatta küreselleşen dünyada çok daha fazla karmaşık hale geldi. Tedarik zincirini yönetmek her zamankinden daha zor hale geldi.

Günümüzde rekabet ve tedarik zincirinin parçalanmış doğası gereği göz ardı edilemeyecek miktarda veri gizli tutulmaktadır. Bu da genellikle şeffaflığın azalmasına, bilgi depolarına, standart dışı işlemlere yol açmakta.

Blockchain’in Yardımcı Olabileceği Alanlar;

Takip Edilebilirlik ve Şeffaflık

Blockchaini tedarik zincirine adapte ederek kullanıcıya kargonun nerede olduğunun bilgisi her an verebileceği için güveni, şeffaflığı ve tahmin edilebilirliği arttıracaktır.

Otomasyon

Akıllı Kontrat kullanımı sayesinde şirketler satın alma süreçlerini otomatik hale getirerek paradan ve zamandan tasarruf edecektir.

Akıllı Kontratlar aynı zamanda tedarik zincirindeki işlem akışını ve güvenliğini arttıracaktır.

Ulaşılabilirlik

Blockchain kullanmak, satıcıların kendi ürünlerinin kökenini, depo edildiği yeri, orijinalliğini, ürün sertifikalarını ve kayıtları vs. tek bir defterde saklamasına yardımcı olacaktır. Bütün bilginin tek bir yerde olması bilgiye ulaşmayı kolaylaştıracak ki bu da sadece şeffaflığı arttırmakla kalmayacak aynı zamanda sahtekarlığı ve kargo hırsızlığını azaltacak.

Güvenlik

Blockchain değiştirilemez bir dağıtık defter olduğundan, malın mülkiyetindeki değişiklik herhangi bir noktada kalıcı ve anlık olarak girilebilir.

Blockchain teknolojisi dağıtık ve kriptografik olarak korunduğundan dolayı nakliyat ve mülkiyet bilgileri hacklenmelere karşı daha iyi korunmaktadır.

Hızlı Ödemeler

Blockchain teknolojisinin ödeme sistemine uygulanması ticari finanstaki sürtüşmeleri azaltarak anlaşmazlıkları azaltmaya yardımcı olabilir.

Zamandan ve Paradan Tasarruf Sağlar

Nakliye sağlayıcıları depolama kapasitesi ve rotalar hakkında bilgi aktarmak zamandan ve nakliye ücretlerinden tasarruf edebilir.

Tüketiciler ürünün kökenini, üreticisini, üretim tarihini-zamanını vb. anlık olarak bilecek ve azalan nakliye ücretlerinden fayda görecektir.

Son Düşünceler

Tedarik zinciri endüstrisi, teknolojinin işlemlerini iyileştirmesi, ücretleri düşürmesi ve şeffaflığı arttırmasına bel bağlamaktadır. Blockchain teknolojisi bu endüstrinin dertlerine derman olabilir.

Blockchain teknolojisini tedarik zinciri ve lojistik sektörüne entegre etmek kargo sigortası, güncellik ve malların işlem sırasında zarar görmesinden kaynaklanan bir çok problemin üstesinden gelebilir.

Teknolojiyi uygulayan ve etkilerini keşfeden devlerle beraber blockchainin başarılı bir şekilde nasıl uygulanılacağı hala keşif aşamasında.

Bu makale “Blockchain in Supply chain & logistics” adlı Medium makalesinden Decons adına Can Karaca Kantarcı tarfından çevrilmiştir. Makalenin aslına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may like